Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva - apendicitida

Lucie Regenermelová
24.09.2010

Apendix je malý červovitý výběžek, který ústí v tlustém střevě, konkrétně v jeho první části zvané tračník (cékum). Je tenkou výchlipkou slepého střeva.

Apendix - lidově nazývaný slepé střevo - je uložen v pravém podbřišku. Jeho zánět bývá ve většině případů způsoben ucpáním kouském ztvrdlé stolice. Podráždění apendixu nestravitelnými zbytky (například pecky od třešní) může být také příčinou jeho zanícení. Rozhodně to však není příčina jediná a v celkovém počtu operovaných apendixů je spíše okrajová. U malých dětí může dojít k podráždění apendixu roupy nebo škrkavkami. V naprosté většině případů je však příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná.

Při podezření na zánět slepého střeva je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Apendicitida (zánět slepého střeva) vyžaduje mimořádnou pozornost. Jedná se o akutní příhodu břišní, kterou je nutno řešit urgentně.

Apendix nemá pro trávicí činnost prakticky význam, ale pokud dojde k jeho podráždění a zánětu, může člověka přímo ohrozit na životě.

Projevy apendicitidy

  • náhlé bolesti břicha, které vás probudí uprostřed noci. Je vám špatně, na zvracení, cítíte se malátní, máte zvýšenou teplotu a zrychlený tep. Bolest břicha se postupně přesouvá od pupku do pravého podbřišku. Břicho je citlivé na dotek.
  • bolestivé píchnutí po náhlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí. Tento příznak je známkou dráždění břišní stěny, tedy pokročilosti zánětu. Pokud na sobě zjistíte tento příznak, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc
  • Pokud máte spíše pobolívání v pravém podbřišku, bolesti jsou dlouhodobé a nevýrazné, může se jednat o tzv. chronický zánět slepého střeva. Často mu předcházejí ataky akutního (náhlého) onemocnění, kvůli kterému jste již mohli ležet v minulosti v nemocnici, kdy vám tzv. “slepák rozehnali“.

Způsoby léčby

  • Konzervativní léčba - pacient je hospitalizován na chirurgickém oddělení, kde musí dodržovat klid na lůžku a dietu. Na břicho se aplikují chladivé obklady, pokud potíže v krátké době neustoupí, přistoupí lékař k chirurgickému odstranění apendixu.
  • Chirurgická léčba - pro riziko závažných komplikací se častěji přistupuje k chirurgickému zákroku. Zanícené slepé střevo může chirurg odstranit buď klasickým krátkým řezem nebo laparoskopicky. Operace probíhá v celkové anestezii.

U laparoskopické operace se do břicha zavádí malá kamera a tenké nástroje z malých vpichů. Pacient se pak probouzí z narkózy s náplastí na pravém podbřišku, pod kterou se skrývá několikacentimetrová ranka.

Při náročnější operaci můžete být rána vedena svisle pod pupkem nebo vedle pupku. Pokud již došlo k prasknutí apendixu, jsou do břicha zavedeny dreny, zajišťující odtok hnisu a jiných tekutin. Ty se většinou do třetího dne po operaci odstraní.

Ihned po chirurgickém zákroku člověk cítí naprostou úlevu. Pooperační průběh vyžaduje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku. Doporučuje se včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence trombembolické nemoci. Rána je často převazována a ošetřována tak, aby nedošlo k pooperačnímu zanícení.

Zánět slepého střeva malých dětí

Symptomy tohoto onemocnění u malých dětí mohou být těžko rozeznatelné a často jiné než u dospělého. Teplota může vystoupat až na 40°C (jindy se nedostaví vůbec), dítě naříká, někdy zvrací a chodí v předklonu. Jde o náhlou břišní příhodu, jejíž průběh se počítá v řádu několika hodin až dní. Při sebemenším podezření na zánět slepého střeva byste měli s dítětem okamžitě navštívit lékaře.

 

Prodělali jste již operaci slepého střeva? Pokud ano, nastaly u vás nějaké komplikace?

Autor: Lucie Regenermelová

Magnetická rezonance
Psychosomatická onemocnění

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...