Zánět slepého střeva - apendicitida

Apendix je malý červovitý výběžek, který ústí v tlustém střevě, konkrétně v jeho první části zvané tračník (cékum). Je tenkou výchlipkou slepého střeva.

Apendix - lidově nazývaný slepé střevo - je uložen v pravém podbřišku. Jeho zánět bývá ve většině případů způsoben ucpáním kouském ztvrdlé stolice. Podráždění apendixu nestravitelnými zbytky (například pecky od třešní) může být také příčinou jeho zanícení. Rozhodně to však není příčina jediná a v celkovém počtu operovaných apendixů je spíše okrajová. U malých dětí může dojít k podráždění apendixu roupy nebo škrkavkami. V naprosté většině případů je však příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná.

Při podezření na zánět slepého střeva je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Apendicitida (zánět slepého střeva) vyžaduje mimořádnou pozornost. Jedná se o akutní příhodu břišní, kterou je nutno řešit urgentně.

Apendix nemá pro trávicí činnost prakticky význam, ale pokud dojde k jeho podráždění a zánětu, může člověka přímo ohrozit na životě.

Projevy apendicitidy

 • náhlé bolesti břicha, které vás probudí uprostřed noci. Je vám špatně, na zvracení, cítíte se malátní, máte zvýšenou teplotu a zrychlený tep. Bolest břicha se postupně přesouvá od pupku do pravého podbřišku. Břicho je citlivé na dotek.
 • bolestivé píchnutí po náhlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí. Tento příznak je známkou dráždění břišní stěny, tedy pokročilosti zánětu. Pokud na sobě zjistíte tento příznak, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc
 • Pokud máte spíše pobolívání v pravém podbřišku, bolesti jsou dlouhodobé a nevýrazné, může se jednat o tzv. chronický zánět slepého střeva. Často mu předcházejí ataky akutního (náhlého) onemocnění, kvůli kterému jste již mohli ležet v minulosti v nemocnici, kdy vám tzv. “slepák rozehnali“.

Způsoby léčby

 • Konzervativní léčba - pacient je hospitalizován na chirurgickém oddělení, kde musí dodržovat klid na lůžku a dietu. Na břicho se aplikují chladivé obklady, pokud potíže v krátké době neustoupí, přistoupí lékař k chirurgickému odstranění apendixu.
 • Chirurgická léčba - pro riziko závažných komplikací se častěji přistupuje k chirurgickému zákroku. Zanícené slepé střevo může chirurg odstranit buď klasickým krátkým řezem nebo laparoskopicky. Operace probíhá v celkové anestezii.

U laparoskopické operace se do břicha zavádí malá kamera a tenké nástroje z malých vpichů. Pacient se pak probouzí z narkózy s náplastí na pravém podbřišku, pod kterou se skrývá několikacentimetrová ranka.

Při náročnější operaci můžete být rána vedena svisle pod pupkem nebo vedle pupku. Pokud již došlo k prasknutí apendixu, jsou do břicha zavedeny dreny, zajišťující odtok hnisu a jiných tekutin. Ty se většinou do třetího dne po operaci odstraní.

Ihned po chirurgickém zákroku člověk cítí naprostou úlevu. Pooperační průběh vyžaduje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku. Doporučuje se včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence trombembolické nemoci. Rána je často převazována a ošetřována tak, aby nedošlo k pooperačnímu zanícení.

Zánět slepého střeva malých dětí

Symptomy tohoto onemocnění u malých dětí mohou být těžko rozeznatelné a často jiné než u dospělého. Teplota může vystoupat až na 40°C (jindy se nedostaví vůbec), dítě naříká, někdy zvrací a chodí v předklonu. Jde o náhlou břišní příhodu, jejíž průběh se počítá v řádu několika hodin až dní. Při sebemenším podezření na zánět slepého střeva byste měli s dítětem okamžitě navštívit lékaře.

 

Prodělali jste již operaci slepého střeva? Pokud ano, nastaly u vás nějaké komplikace?

Zánět slepého střeva - apendicitida patří do témat
 • Slepák Vladěna 24.03.2014 11:57:31

  Manžel má po operaci slepého střeva,které mu prasklo,mněl zánět pobřišnice,a našli mu ve střevech i nádor,který byl zhoubný.Lékař nam oznámil,že pravděpodobně nádor vybrali celý.Na JIP ležel 9-10 dní.Ránu mu museli nechat pootevřenou aby ji mohli čistit,zašili mu ji až po 16 dnech,a propustili domů.Jak dlouho musí být doma na nemocenské?

 • mukokela apendix vera 08.11.2011 12:41:51

  Jsem 8mesicu po operacislepaku.Citim se na prave strane jak sud staženy obruči.Byla jsem na sonu jestli se neudelala pooperační kyla.Ale není tak jsem zvedava jak se to bude řešit dal.Znemocnicí Atlas jsem velice spokojena a tak doufam .že vše dobře dopadne.

 • slepák Kačka 12.10.2010 16:37:29

  Jsem 11 dní po operaci slepého střeva. Nejprve mi v nemocnici řekli, že to slepák není a že mi udělají laparoskopii a zjistí, co to je. Když jsem se probrala z narkózy, tak to hrozně bolelo a teprve až další den mi oznámili, že to teda slepák nakonec byl a že to laparoskopií vyndat nešlo, tak mě teda ještě k tomu museli rozříznout:( takže dva takovéhle zákroky najednou:( potom se mi rozházela menstruace a teď mě při sezení bolí nejen břicho, ale i pravá část zad:( je to běžné? V naší nemocnici se nikdo z místních lidí nenechá radši ani vyšetřit, má na krku několik úmrtí ze zanedbání,ale když je člověku ouvej, tak s tím těžko něco nadělá:( ale mám strach, aby se nevytvořil třeba nějaký zánět :( jenomže těžko člověk nezasvěcený do těchto problémů pozná, že se o zánět vůbec jedná a mnohdy ani sám není schopen rozlišit jaká bolest je normální a kdy už se jedná o něco jiného:(

 • slepák Marcela 27.09.2010 11:28:21

  Mně slepé střevo vyndali, aniž bych o tom věděla. Při laparoskopii cysty na vaječníku. Když mi to pak doktoři oznámili, byla jsem docela ráda, že už ho nemám. Když mě někdy bude bolet břicho, budu mít jistotu, že to není slepé střevo.


Zánět slepého střeva patří do témat

Adresář

Zánět slepého střeva ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Zánět slepého střeva

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku